Aktuality - Výlet 6.A a 6.B do Prahy
3. 1. 2025
Ve středu 18. prosince podnikli žáci 6. tříd cestu za poznáním do Prahy. První zastávkou výpravy se stalo Národní muzeum. Žáci postupně navštívili tři významné expozice. V sálu minerálů žáci zjišťovali odpovědi na otázky ve speciální pracovním listu. Sál minerálů obsahuje více než 4 000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 nerostů z celého světa. Tato sbírka je v Národním muzeu nejstarší a její neustálé rozšiřování probíhá už více než 200 let. Žáci byli překvapeni množstvím překrásných nerostů v rozsáhlých vitrínách. Obdivovali rozmanité barvy minerálů. Mezi nimi si všimli i množství drahých kamenů, které pochází z okolí Liberce. Po bádání v sálu minerálů následoval sál meteoritů a sál „Luminiscence“, kde jsou umístěny nerosty, které ve tmě svítí.
Dále naše výprava prošla expozicí „Okna do pravěku“. Pravěkem jsme prošli proti proudu času. Nejdřív nás uvítal model mamutí samice s mládětem z období čtvrtohor. Dále jsme prošli sály s třetihorními a druhohorními živočichy. Prohlídku pravěku jsme zakončili u prvohorních organismů. Jako třetí expozici k prohlídce jsme zvolili „Zázraky evoluce“ v 2. patře muzea. Expozice obsahuje neuvěřitelné množství modelů zvířat. Prohlídka začala u vývojově nejnižších forem organismů a pokračovala přes ryby, plazy, ptáky až k savcům. Precizní zpracování modelů rozmanitých zvířat je skutečně působivé. V posledním sálu u savců pak pod stropem visí proslulá kostra plejtváka, ze které se nám pomocí aplikace „Muzeum v kapse“ v našich mobilech vytvořilo skutečné tělo kytovce, jako by plejtvák právě oživl.
Dvě hodiny jsme strávili v Národním muzeu objevováním a bádáním. Pak nám kručení v břiše připomnělo, že je čas oběda. Přesunuli jsme se do horní části Václavského náměstí, kde jsme zahnali hlad dobrotami v místních restauracích. Po obědě jsme přejeli metrem do Letňan, kde jsme po chvilce pátrání našli pavilon s výstavou předmětů z hrobky faraona Tutanchamona. Výstavu jsme si prošli s audioprůvodcem. Dozvěděli jsme se podrobnosti o objevu hrobky v roce 1922 britským archeologem Howardem Carterem. S překvapením jsme zjistili, jak velkolepě byl pohřben faraon Tutanchamon, a s nadšením jsme si prohlíželi repliky všech vzácných pokladů, které byly uloženy v jeho hrobce.
Na žáky asi nejvíce zapůsobil sarkofág a faraonova posmrtná maska, kterou zatím znali pouze z obrázků z učebnice a prezentací učitelů dějepisu. Jediný den v Praze přinesl žákům spoustu poznatků, objevů a informací z oblasti přírodních a společenských věd. Bohužel už nezbyl čas na důkladnější prozkoumání pražské vánoční atmosféry a pověstných trhů. Ale naším hlavním cílem bylo poznávání a objevování. Každý žák si navíc za svůj aktivní badatelský přístup vysloužil i pamětní minci Tutanchamona.
Na další zajímavé cesty za poznáním se těší
Radek Hanuš, Denisa Reimannová, Tereza Hopová a Gabriela Jevčičová