Aktuality - Po stopách holocaustu

Po stopách holocaustu

2. 1. 2025

V pondělí 9. prosince se žáci 9.A a 9.B vydali na exkurzi s dějepisným zaměřením. Jedním z významných témat výuky dějepisu v 9. třídě je „Holocaust“. Učitelé dějepisu se proto rozhodli přiblížit co nejvíce žákům téma, které je přes svoji nezpochybnitelnou tragickou skutečnost i v dnešní době občas zpochybňováno. Pro žáky 9. tříd tak škola připravila celoroční projekt spojený s praktickým poznáváním a návštěvou míst, která jsou s holocaustem spojena.

První cíl poznávacího projektu zavedl deváťáky do Terezína. Toto unikátní pevnostní město postavené v době vlády císaře Josefa II. je přímo spojené s holocaustem a systematickým vyvražďováním židovského národa v dobách druhé světové války. Naši prohlídku jsme zahájili v Malé pevnosti, která od počátků své existence fungovala jako vězení. Bezpochyby nejslavnějším vězněm se stal v roce 1914 srbský student Gavrilo Princip, který v Sarajevu zavraždil následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Prohlédli jsme si takzvané temnice, malé cely určené k samovazbě. V jedné z nich byl srbský atentátník držen až do své trýznivé smrti. Navštívili jsme prostory mužské části věznice, která v době protektorátu za druhé světové války sloužila nacistickému gestapu k mučení a popravám Židů, politických vězňů a dalších nepřátel nacistického režimu.

Z Malé pevnosti se naše skupina vydala do Velké pevnosti, která za druhé světové války sloužila jako židovské ghetto. Sem byly z celých Čech, Moravy a dalších oblastí Evropy přemisťovány židovské rodiny. Pro ně zde začala strastiplná beznadějná cesta většinou zakončená v některém z nacistických likvidačních táborů. Navštívili jsme expozici „Umění ghetta“ v Magdeburských kasárnách. Nejvíce nás zasáhla replika ženské ubikace z dob ghetta. Zde se nám temná historie zdála téměř na dosah. A mráz nám běhal po zádech při pohledu na obrázky dětí, které vznikly v ghettu. Uvědomili jsme si, že všechny ty šikovné děti se pravděpodobně nedožily konce války. Návštěvu Terezína jsme zakončili v muzeu ghetta. Expozice věnovaná holocaustu a genocidě nám doplnila znalosti o zrůdnosti celé myšlenky holocaustu.

   Z Terezína jsme se vydali autobusem na sever. Krátká obědová zastávka v Ústí nad Labem a návštěva vánočních trhů nám pomohla odpoutat pozornost od ponurých informací, se kterými jsme se dopoledne seznámili. Ve čtyři hodiny odpoledne náš autobus dorazil do Janské u České Kamenice. Zde byl v údolí říčky Kamenice vybudován za druhé světové války pracovní koncentrační tábor. Jeho vězni od léta roku 1944 kopali ve skalním masivu prostory pro podzemní nacistickou továrnu, která byla určena pro výrobu leteckých součástek pro německou Luftwaffe. Pod vedením průvodce pana Hulína jsme prošli podzemní prostory protileteckého krytu a labyrint rozsáhlých prostor podzemní továrny, jejíž budování si vyžádalo desítky životů vězňů blízkého koncentračního tábora. Náš průvodce nám přiblížil denní režim vězňů i neustálé nebezpečí, které provázelo jejich nebezpečnou práci při rubání štol a chodeb v nestabilní skále.

   Exkurze do podzemní továrny doplnila informace, které jsme se o vězních koncentračních táborů dozvěděli v Terezíně. Zanedlouho se žáci dozvědí víc o holocaustu a době druhé světové války v hodinách dějepisu. Následně téma uzavře další tematicky zaměřená exkurze.    

Radek Hanuš a Jindřich Kafka, učitelé dějepisu

Více informací naleznete zde

Seznam aktualit

Základní škola Liberec
U školy 222/6
„Sportem ke zdraví, školou k vědění a poznání”