Aktuality - Poznávací zájezd do Salcburku

Poznávací zájezd do Salcburku

30. 6. 2024

Zahynul někdo při objevování solných dolů? Ne, ale můžeme vám říci, jak proběhl výlet druhého stupně ZŠ U Školy do rakouského Salzburku.

V úterý 14. 5. jsme  se v brzkých ranních hodinách  vypravili za krásami rakouského města Salzburk. Nedaleko naší cílové destinace nám jedna z vedoucích výpravy, paní učitelka Zatloukalová, připravila příjemné překvapení a zavedla nás k romantickému pobřeží Mondsee. Zde jsme se kochali panoramaty jezera a špiček hor na horizontu.

Odpoledne jsme dorazili do hostelu v naší cílové destinaci, kde jsme si odložili zavazadla a ihned vyrazili za krásami města. Po cestě jsme si prohlédli náměstí Residenplatz a Alter Markt, míjeli jsme Mozartův rodný dům, Salzburský dóm a ohromující zámek Mirabell s jeho úchvatnou zahradou, viděli jsme jeden z nejužších domů světa, prošli nádhernou uličkou Getreidegasse. Všechno, co jsme shlédli, bylo prostě úchvatné. V podvečerních hodinách jsme si ulovili něco k  večeři v obchodním centru a tím náš první den výletu skončil.

Druhý den jsme také nelenili a po  snídani jsme odjeli do klidného městečka Berchstesgadenu na prohlídku solných dolů. Již z okénka nás omráčila průzračně azurová řeka Grubenbach s krajinou jako z Monetovy palety. Přijeli jsme s předstihem,  a tak jsme si zkrátili čekání procházkou na nedalekou vyhlídku.

Pak nastal čas na návštěvu zdejších solných dolů, kde se legrace mísila s naučným programem. Všichni jsme se museli obléknout do ochranných kombinéz a podzemním vláčkem jsme dorazili k 36 metrů dlouhé havířské skluzavce. Shodli jsme se, že jízda na skluzavce  pro nás byl nejlepší zážitek. V dolech nás provázel  pan průvodce, který nás loďkou převezl přes solné jezírko, a tím naše hodinová prohlídka dolů skončila.

V podzemních štolách jsme si odpočinuli a plni sil vyrazili na několikahodinovou procházku po národním parku u jezera Königssee. Jezero bylo prostě nádherné.  Na hostel jsem se vrátili až k večeru.

Třetí den, ve středu 16.5. na nás padl smutek. Výhled z pevnosti Hohensalzburg zakončoval naši výpravu. Nastal čas říct slavnému Mozartovu městu „Auf Wiedersehen“.

Náladu nám zvedlo až překvapení od našich vedoucích zájezdu, kteří nás pozvali hned za českými hranicemi na výborný pozdní oběd. Do náručí rodičů jsme se šťastně vrátili v půl desáté večer.

Výlet se nadmíru vydařil. Počasí nám přálo a  díky skvělému týmu učitelů v čele s panem ředitelem Hanušem, paní učitelkami Jánskou, Zatloukalovou a Hájkovou jsme si výlet moc užili.

Děkujeme za báječný zájezd!

Žáci 9.A, upravila Jitka Zatloukalová